Vücut Masajı (Body Massage) Nedir? Faydaları Nelerdir?
Vücut Masajı (Body Massage) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Masaj, vücudu rahatlatmak, canlandırmak ve iyileştirmek için farklı türden fiziksel temasların kullanıldığı bir tedavidir. Çok çeşitli duygusal ve fiziksel sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılır ve bir spa kategorisindeki en popüler tedavilerden biridir.

Masaj Terapisi Nedir?

Masaj: cildin ve kasların okşanması, yoğurulması, ısıtılması, yuvarlanması gibi teknik hareketlerden oluşur.

Her biri büyük ölçüde farklı kökenlere ve amaçlara sahip çok sayıda farklı masaj türü vardır. Bazıları yatıştırıcı kas ağrısına odaklanır; bazıları artan enerji seviyelerinde; bazıları belirli bir fiziksel durumu iyileştirmeyi amaçlar; bazıları sadece rahatlamanıza yardımcı olmak için uygulanır.

Masaj, birçok yönden kendinizi iyi hissetmenizi sağlar ve tüm vücudunuzda, kemikleriniz, kaslarınız, kalbiniz, cildiniz, nefesiniz, sindiriminiz ve zihinsel sağlığınız için olumlu bir etki oluşturur.

Masaj; Kan dolaşımını artırır, vücudunuzun iyileşmesine ve genellikle daha verimli çalışmasına yardımcı olan hem kan hem de lenf olmak üzere derin dolaşımı uyarır. Vücudunuzu, vücudunuzda sizi mutlu eden doğal kimyasallar olan endorfin üretmeye teşvik eder.

Masajın sağlığa faydaları nelerdir?

Terapötik masaj, çeşitli biçimlerinde, çok çeşitli şikâyetleri iyileştirmeye ve hafifletmeye yardımcı olabilir. Araştırmalar, anksiyete ve panik ataktan astım, kabızlık ve yüksek tansiyona kadar stresle ilgili sorunları gidermede özellikle iyi olduğunu gösteriyor. Ağrının giderilmesinde etkilidir, kronik ağrı, sırt ağrısı ve hatta artriti tedavi eder. Ayrıca inme ve kanser hastalarında ve bunama hastalarında giderek daha fazla kullanılmaktadır.

Masajın sağlığa faydaları nelerdir?

Masaj, organlarınıza ve dokularınıza ulaşan oksijen ve besin miktarını artıran kan akışını teşvik eder. Masaj vücudunuzu "iyi şeyleri" dolaştırmaya teşvik ederken; aynı zamanda onu "kötü şeylerden" - atık ürünler, toksinler, karbondioksit ve fazla sudan - kurtulmaya teşvik eder. Sinir sistemini uyarmak ve lenfatik sistemi iyileştirmek de bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

Belirli fiziksel yaralanmaları veya zorlukları tedavi etmek ve bir spor yaralanması geçirdikten sonra rehabilitasyona yardımcı olmak için kullanılabilir. Ayrıca, daha fazla kas veya doku hasarını önlemeye ve bir sporcunun hareket aralığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Tamamlayıcı masajların çoğunun en büyük etkilerinden biri, kendinizi daha iyi hissetmenizi, cildinizde daha rahat, sakin ve huzurlu olmanızı sağlayabilmesidir.

Masaja Gitmeden önce

Masajlar değişiklik gösterir ve ne tür bir masaj yaptırdığınıza bağlı olarak farklı şeyleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Bununla birlikte, genel olarak, bol giysiler giymelisiniz - bazı masaj türleri için giysilerinizi üzerinizde tutabilirsiniz; diğerleri için, onları çıkartmalı veya sadece havlu giymelisiniz.

Önlemler

Herhangi bir masaj uygulamasından önce büyük öğünlerden veya alkolden uzak durun. Vücudunuzun toksinleri vücudunuzdan atmasına yardımcı olacak bol su içmek de iyi bir fikirdir.

Aşağıdaki durumlarda her zaman terapistinize önceden söylemelisiniz:

 • Hamile ya da hamile olma ihtimaliniz varsa
 • Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa veya herhangi bir tedavi veya ilaç alıyorsanız
 • Yakın zamanda bir yaralanma veya ameliyat geçirdiyseniz
 • Herhangi bir şeye alerjiniz varsa, özellikle cilt alerjileri
 • Kafa derinizde herhangi bir kırık cilt veya yarası varsa
 • Ateş veya enfeksiyon varsa

Çünkü bu, aldığınız yağın türünü ve tedaviyi etkileyebilir.

Ne beklemeliyiz?

Ne tür bir masaj yapıyor olursanız olun, masör size tıbbi geçmişiniz, yaşam tarzınız ve genel sağlığınız hakkında bazı temel sorular sormalıdır.

Masajlar genellikle özel bir alanda masaj masası veya yatakta yapılır. Masaj terapistleri çıplak elleriyle ve muhtemelen ayakları veya dirsekleriyle de size masaj yapacaktır. Ellerini cildinizde kaydırmayı kolaylaştırmak için biraz masaj yağı kullanabilirler. Basıncın gücü, masajın türüne ve masaj yaptıkları vücut kısımlarına göre değişecektir.

Seansların uzunluğu değişmektedir. Tedaviler, ne tür bir masaj yaptığınıza ve hangi bölgelere masaj yapıldığına bağlı olarak yarım saatten yarım güne kadar sürebilir. Her ne ise, kendinize hazırlanmanız ve yerleşmeniz için zaman ayırdığınızdan ve daha sonra dinlenmek için zaman ayırdığınızdan emin olun.

Sıcak ipucu!

Kullanılan ürün türleri veya almaları gerekebilecek önlemler hakkında önceden bol miktarda bilgi alın; örneğin, herhangi bir şeye alerjiniz varsa söyleyin.

Sonradan

Bir masajdan sonra kendinizi rahat ve sakin hissetmeyi bekleyebilirsiniz. Bazılarından sonra biraz ağrı hissedebilir, bazılarından sonra o kadar rahat hissedebilirsiniz ki biraz belirsiz veya uykulu olabilirsiniz. Öte yandan, bazı masajlar sizi gerçekten enerjik hissettirecektir. Masajın faydalarından yararlanmak için biraz zamanınız olduğunda masajınızı yaptırmaya çalışın.

Sosyal Medya

Masaj Çeşitleri

Medikal (Tıbbi) Masaj

Medikal (Tıbbi) Masaj

Medikal masaj diğer bir adı ile tıbbi masaj; Hekimler tarafından önerilen ve uzman kişiler tarafında...

Spor Masajı

Spor Masajı

Spor masajını diğer masajlardan ayıran en belirgin özellik süre, ritim ve baskı miktarının farklı ol...

Selülit Masajı

Selülit Masajı

Selülit masajı; Genetik, beslenme veya dolaşım sorunlarının neden olduğu selülit problemini geçirmek...

Yorumlar (2)

 • Mustafa Y.

  Mustafa Y.

  Herkese merhabalar eğer sizde günün stres ve iş yoğunluğundan bitkin halde iseniz sizlere Mersinde elit bir masaj salonu olan Elfida Spa & Masaj Salonunu öneririm. Salon müşteri memnuniyetine önem veren temiz ferah bir salon. Çalışan masöz bayan arkadaşlar sertifikalı ve alanında uzman kişiler. Tüm Elfida spa masaj ailesine teşekkürlerimi sunuyorum.

  13.4.2021 17:41:34
  Yanıtla
  • Elfida Spa & Masajj

   Elfida Spa & Masajj

   Mustafa Bey merhaba Elfida Spa & Masaj Salonu olarak siz değerli müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz. Spa & Masaj hizmetlerimizden memnun kalmanıza çok sevindim sağlıklı günler diler tekrardan bekleriz.

   13.4.2021 17:43:21
   Yanıtla

  Yorum Ekle

  Ad Soyad (*)
  E-Posta
  Yorumunuz (*)

Salonumuz

Mersin Masaj ile Ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirin!

Elfida Spa Salonu, sizlere en kaliteli & kusursuz hizmeti sunabilmek adına 400 m2 kapalı alandaki lüx odaları ve sertfikalı profesyonel bayan masözler ile haftanın her günü 11:30 ila 22:30 saatleri arası hizmet sunmaktadır.
Mersin'in en prestijli Spa, Sauna ve Masaj Salonu

Detaylı Bilgi

Hizmet Politikamız

Mersin Masaj ile Ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirin!

Elfida Masaj Salonumuzda kullanılan terlikler ve sedye örtüleri gibi her şey kişiye özel ve tek kullanımlıktır. El, yüz, vücut havluları ve peştamallar tek kullanımlık olup, her kullanımdan sonra derhal temizlik görevlimiz tarafından yıkama bölümüne gönderilir. Hijyen önceliğimizdir!

Detaylı Bilgi