Masaj Terapisi Nedir? Elfida Spa & Sauna & Masaj Salonu | Mersin
Masaj Terapisi Nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse, masaj terapisi vücudunuzun yumuşak dokularını değişen derecelerde hareket ve basınç kullanarak manipüle eden bir tedavidir. Bununla birlikte, masaj terapisi uygulaması bundan çok daha nüanslıdır. Seçtiğiniz masaj terapisinin türüne bağlı olarak, yoğurma ve uzun vuruşlardan titreşime, dokunmaya ve sıcaklık uygulamasına kadar her şeyi bekleyebilirsiniz.

Mersin Masaj Salonu; kökleri eski Çin, Mısır, Japonya ve Yunanistan'da olan asırlık bir uygulamadır. Bu eski uygarlıkların her biri masajı çok çeşitli tekniklerle tıbbi bir fayda olarak geliştirdi ve uyguladı. Uygulamalarını yazılı olarak belgelediler ve ayrıca zanaatlarını öğretecek okulları vardı.

Bu kültürler farklı masaj çeşitlerini uygulamalarına rağmen, sonuç genellikle aynıydı: kas gerginliğinde azalma, stres ve ağrı ve artan rahatlık ve genel sağlık hissi. Masaj kelimesi ve büyüsü yayıldıkça, modern batı medeniyeti hem sağlık hem de eğlence açısından masajı benimsemeye başladı. Araştırma, masaj terapisinin ABD'de 2017'de 16 milyar dolarlık bir endüstri olduğunu tahmin ediyor. Ve bir masaj terapisti bulmak her zamankinden daha yaygın: doktor muayenehaneleri, özel ev içi muayenehaneler, isteğe bağlı uygulamalar ve tatil deneyimleri, bunu kendiniz denemek için bir fırsat sunuyor.

Masajın popüler olmasının nedenleri açıktır: Açıkça yapılan rekreasyonel faydaların yanı sıra çalışmalar, masajın ciddi koşulların semptomlarını iyileştirmek için ne kadar güçlü olabileceğini kanıtlamıştır. Aslında, yetişkin Amerikalıların yaklaşık %19'u bir yıllık süre içinde en az bir masaj aldı - ve çoğu bunu sağlık yararlarından yararlanmak için yaptı.

Tabii ki, hiçbir masaj birbirine benzemez. Belirli amaçlar göz önünde bulundurularak özel olarak tasarlanmıştır. Genel olarak güvenli olmasına rağmen, belirli koşulları olan kişiler, mevcut sorunları daha da kötüleştirecek masaj uygulamalarından kaçınmalıdır. Bu makale boyunca, durumunuzu iyileştirmek için masaj terapisi kullanmamanız gereken olağanüstü anların yanı sıra masajın nasıl çalıştığını inceleyeceğiz.

Masaj Salonu nasıl çalışır?

Masaj, sağlığınızı ve zindeliğinizi iyileştirmek veya hatta daha rahat hissetmenize yardımcı olmak için sizler düşünülerek yapılır. Bazı masaj terapistleri, keyifli bir deneyimin tonunu belirleyen bir ambiyans yaratmak için kendi yollarından çıkarlar. Bunu rahatlatıcı müzik, loş ışık ve hoş kokularla başarabilirler. Randevu alırken masaj terapistinizle görüşmeyi bekleyebilirsiniz. Başlamadan önce farkında olmaları gereken belirli ağrılarınız veya geçmiş rahatsızlıklarınız olup olmadığını sorarlar.

Genel konsültasyon bittikten sonra, birçok terapist size giysilerinizi çıkarmanız için bir alan sağlar, böylece size daha iyi masaj yapabilirler. Bu olduğunda, odayı terk edecekler ve değişmenize izin verecekler. Çoğu zaman üzerini örtecek bir bez ya da havlu alırsın, böylece tamamen açığa çıkmazsın. Bundan sonra, masaj koltuğunda veya masaj masasında 30-90 dakika masaj yapacaksınız. Seans bittiğinde, odayı terk ederler, böylece kendi başınıza giyinebilirsiniz. Bir masaj için giysinizi çıkarmada rahat değilseniz, endişelenmeyin. Bazı masaj türleri aslında kıyafetle gerçekleşir. Ya da bu endişeyi masaj terapistinize iletebilirsiniz ve onlar sizi karşılamanın bir yolunu bulacaktır.

Masaj hangi koşulları tedavi etmeye yardımcı olabilir?

Masajın faydalarını destekleyen pek çok anekdot kanıtı var. Ancak daha ciddi kanıtlar arıyorsanız, masajlar ile azalan ağrı ve çeşitli durumlar için semptomlar arasındaki bağlantıyı gösteren çok sayıda çalışma var. Çalışmalar, masajın aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli koşullar için semptomları iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir...

Kronik koşullar:

 • Hipertansiyon
 • Astım
 • Çoklu skleroz
 • HIV
 • Demans
 • Fibromiyalji
 • Uykusuzluk hastalığı
 • Romatizmal eklem iltihabı
 • Yüksek tansiyon
 • Sindirim bozuklukları

Çeşitli sağlık sorunları:

 • Sırt ağrısı
 • Yumuşak doku yaralanmaları
 • Migren
 • Kemoterapiye bağlı mide bulantısı

Akıl sağlığı:

 • Kaygı
 • Depresyon
 • Stres

Peki, masaj bu kadar çok farklı sağlık durumu üzerinde nasıl olumlu bir etki yaratır? Bir bilgi: Çok sayıda çalışma, masaj terapisinin kortizol seviyelerini düşürdüğünü ve oksitosin seviyelerini arttırdığını göstermiştir. Kortizol , “savaş ya da kaç” yanıtınızı destekleyen bir stres hormonudur . Vücudunuz buna uzun süre maruz kaldığında, anksiyete, depresyon, uyku sorunları, kilo alımı ve hatta kalp hastalığı yaşayabilirsiniz.

Oksitosin ise "aşk" hormonu olarak bilinir. Düzenli olumlu yan etkilerinin yanı sıra, varlığının otizm, sosyal kaygı, şizofreni ve travma sonrası stres bozukluğu olan insanlara fayda sağladığı gösterilmiştir .

Masaj ve kronik sağlık koşulları üzerine yapılan çalışmaların çoğunun, hastalarda kortizolün azaldığını ve oksitosinin arttığını göstermesi, daha az ağrılı semptomlar hissetmelerine ve daha hızlı iyileşmelerine izin vermesinin nedeni olarak duruyor. Örneğin, kemoterapi gören çocuklarla ilgili bir çalışma, düzenli İsveç masajı alan çocukların daha az ağrılı ve daha az kusma nöbetleri olduğunu gösterdi. Başka bir çalışma, otizmli çocukların düzenli masajdan sonra oksitosin seviyelerinin arttığını gösterdi. Ayrıca daha iyi uyudular ve daha az gece uyandılar.

Ve kronik bir hastalık yaşamasanız, ancak daha iyi bir sağlık veya genel olarak ağrıdan kurtulmak istiyorsanız bile, masaj mükemmel bir seçenektir. Bir çalışma, masaj terapisinin hastanedeki hastaların ağrının hem duygusal hem de fiziksel yönleriyle başa çıkmasına yardımcı olduğunu gösterdi .

Masaj Terapisi Güvenli mi?

Masaj terapisi genellikle alıcılarına fayda sağlayan güvenli bir uygulamadır. Bununla birlikte, belirli rahatsızlıklarınız veya koşullarınız varsa - veya yetersiz eğitimli bir uygulayıcıyla karşılaşacak kadar şanssızsanız - masaj deneyiminiz hızla güneye gidebilir.

Sağlığınız için masajınızı yaptırdığınız yerin hijyenik olduğundan ve uygun ve güvenli ekipman içerdiğinden emin olmalısınız. Kimse dayanıksız bir masaj masasına uzanmak istemez. Masajın daha sıradan olan yan etkileri, masajı takip eden ilk birkaç gün boyunca kas ağrısı ve ağrıyı içerir. Bununla birlikte, sertifikalı ve eğitimli bir masaj terapisti arayarak bundan kaçınabilirsiniz. Sertifikalı masaj terapistleri, lisanslarını almak için genellikle akademik çalışma, denetimli eğitim ve gerekli miktarda uygulama saatlerinden geçmek zorundadır. İstisnalar dışında çoğu eyalette masaj terapisi lisansı gereksinimleri vardır .

Ne yazık ki, Oklahoma, Minnesota, Vermont, Kansas ve Wyoming'in kitaplarda herhangi bir sertifika yasası yok. Ancak yine de doğrulanabilir sertifikalara sahip birini bulabilmeniz gerekir. Değilse, başka yere bakın, böylece yaralanma riskine girmezsiniz. Tabii ki, sertifikalı bir masaj terapistiniz olsa bile masajınızın ters gitme ihtimali vardır. Örneğin, bir çalışma, kanser hastalarının kanserli olmayan masaj alıcılarına göre daha fazla olumsuz yan etki riski taşıdığını gösterdi . Omurga manipülasyonu, yine de genel olarak güvenli kabul edilmesine rağmen, daha fazla olumsuz riskler de üretmiştir .

Ve hamile anneler kesinlikle bir masajdan yararlanabilir - ancak, ilk trimester masajı sırasında düşük yapma olasılığını artırabilirler. Yüksek riskli hamilelik endişeleri, yakın zamanda organ nakli veya yüksek tansiyonu olan hamile kadınlar da masaj yapmayı düşünürken dikkatli davranmalıdır. Tedavi etmeye çalıştığınız belirli bir tıbbi durumunuz varsa farklı masaj türlerini araştırmak önemlidir. Aşağıdaki bölümde daha fazlasını keşfedeceğimiz gibi, örneğin, lupuslu insanlar muhtemelen derin bir doku masajından uzak durmalıdır.

Sosyal Medya

Masaj Çeşitleri

Selülit Masajı

Selülit Masajı

Selülit masajı; Genetik, beslenme veya dolaşım sorunlarının neden olduğu selülit problemini geçirmek...

Köpük Masajı

Köpük Masajı

Türk hamam geleneğinde birinci sırada yer alan keseden hemen sonraki süreçte uygulanan, vücudun ölü ...

Sultan Masajı

Sultan Masajı

Sultan masajı diğer bir adı ile dört el masajı; Spa konusunda gerekli eğtimi almış 2 masöz tarafında...

Yorumlar (0)

  Henüz Yorum Yapılmamış İlk Yorum Yapan Sen Ol.

Yorum Ekle

Ad Soyad (*)
E-Posta
Yorumunuz (*)

Salonumuz

Mersin Masaj ile Ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirin!

Elfida Spa Salonu, sizlere en kaliteli & kusursuz hizmeti sunabilmek adına 400 m2 kapalı alandaki lüx odaları ve sertfikalı profesyonel bayan masözler ile haftanın her günü 11:30 ila 22:30 saatleri arası hizmet sunmaktadır.
Mersin'in en prestijli Spa, Sauna ve Masaj Salonu

Detaylı Bilgi

Hizmet Politikamız

Mersin Masaj ile Ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirin!

Elfida Masaj Salonumuzda kullanılan terlikler ve sedye örtüleri gibi her şey kişiye özel ve tek kullanımlıktır. El, yüz, vücut havluları ve peştamallar tek kullanımlık olup, her kullanımdan sonra derhal temizlik görevlimiz tarafından yıkama bölümüne gönderilir. Hijyen önceliğimizdir!

Detaylı Bilgi