Masaj Terapisi Nedir ? Kimler Masaj Yaptırmalıdır ? Elfida Spa
Masaj Terapisi Nedir, Kimler Masaj Yaptırmalı

Masaj Terapisi Nedir ? Kimler Masaj Yaptırmalıdır ? sorularının yanıtı gayet açık ve nettir. Çağımızın en tehlikeli ve yaygın rahatsızlığı stres ve buna bağlı rahatsızlıklardır. Stres tüm rahatsızlıkların baş kaynağı durumundadır. Günün stres ve yorgunluğunu atmak isteyen kadın veya erkek tüm müşterilerimizi Mersin Spa Merkezimize bekliyoruz. Burada uzman masözlerimiz tarafından yapılacak uygun teknikteki masaj ile rahatlayacak, stresten arınacak, günün yorgunluğunu üzerinizden atacaksınız.

Basitçe söylemek gerekirse, mersin masaj terapisi, vücudunuzun yumuşak dokularını değişen derecelerde hareket ve basınç kullanarak manipüle eden bir tedavidir. Bununla birlikte, masaj terapisi uygulaması bundan çok daha nüanslıdır.

Seçtiğiniz masaj terapisinin türüne bağlı olarak, yoğurma ve uzun vuruşlardan titreşime, dokunmaya ve sıcaklık uygulamasına kadar her şeyi bekleyebilirsiniz.

Masaj, kökleri antik Çin, Mısır, Japonya ve Yunanistan'a dayanan asırlık bir uygulamadır. Bu eski uygarlıkların her biri, çok çeşitli tekniklerle tıbbi bir fayda olarak masajı geliştirdi ve uyguladı. Uygulamalarını yazılı olarak belgelediler ve ayrıca zanaatlarını öğretecek okulları vardı.

Bu kültürlerde masajın farklı varyasyonları uygulansa da, sonuç genellikle aynıydı: kas gerginliği, stres ve ağrıda azalma ve artan konfor ve genel refah hissi.

Masajın sözü ve büyüsü yayıldıkça, modern batı uygarlığı masajı hem sağlık hem de rekreasyonel faydaları nedeniyle benimsemeye başlamıştır. Araştırmalar, masaj terapisinin 2017'de ABD'de 16 milyar dolarlık bir endüstri olduğunu tahmin ediyor.

Ve bir masaj terapisti bulmak her zamankinden daha yaygın: doktor muayenehaneleri, evde özel uygulamalar, isteğe bağlı uygulamalar ve tatil deneyimlerinin tümü, kendiniz denemek için bir fırsat sunuyor.

Masajın popülaritesinin nedenleri açıktır: Belirgin eğlence faydalarının yanı sıra, araştırmalar masajın ciddi durumların semptomlarını iyileştirmek için ne kadar güçlü olabileceğini de kanıtlamıştır. Aslında, yetişkin Amerikalıların yaklaşık %19'u bir yıl boyunca en az bir masaj aldı ve çoğu bunu sağlık yararlarından yararlanmak için yaptı.

Tabii ki, hiçbir masaj birbirinin aynısı değildir. Belirli uçlar göz önünde bulundurularak özel olarak uyarlanırlar. Ve genellikle güvenli olsa da, belirli koşullara sahip kişiler, mevcut sorunları şiddetlendirecek masaj uygulamalarından kaçınmalıdır.

Bu makale boyunca, durumunuzu iyileştirmek için masaj terapisini kullanmamanız gereken istisnai anlarla birlikte masajın nasıl çalıştığını anlatacağız.

Masaj Terapisi Nasıl Yapılır?

Masaj, sağlığınızı ve zindeliğinizi iyileştirmek, hatta sadece daha rahat hissetmenize yardımcı olmak için akılda tutularak yapılır.

Bazı masaj terapistleri, keyifli bir deneyimin tonunu belirleyen bir ortam yaratmak için ellerinden geleni yapacaklardır. Bunu rahatlatıcı müzik, loş ışık ve hoş kokularla başarabilirler.

Randevu aldığınızda masaj terapistinizle bir konsültasyon bekleyebilirsiniz. Başlamadan önce bilmeleri gereken belirli ağrılarınız veya geçmiş rahatsızlıklarınız olup olmadığını soracaklar.

Genel konsültasyon sona erdiğinde, birçok terapist size daha iyi masaj yapabilmeleri için giysilerinizi çıkarmanız için bir alan sağlar. Bu olduğunda, odayı terk edecekler ve üzerinizi değiştirmenize izin verecekler. Çoğu zaman, tamamen maruz kalmamak için üzerinizi örtecek bir bez veya havlunuz olur.

Sonrasında masaj koltuğunda veya masaj masasında 30-90 dakika arasında masaj yapacaksınız. Seans bittiğinde, kendi başınıza tekrar giyinebilmeniz için odadan çıkarlar.

Bir masaj için kıyafetlerinizi çıkarmak konusunda rahat değilseniz endişelenmeyin. Bazı masaj türleri aslında giysilerle yapılır. Veya bu endişenizi masaj terapistinize iletebilirsiniz ve onlar size uyum sağlamanın bir yolunu bulacaktır.

Masaj hangi koşulların tedavi edilmesine yardımcı olabilir?

Masajın faydalarını destekleyen çok sayıda anekdot kanıtı var. Ancak daha ciddi kanıtlar arıyorsanız, masajlar ile çeşitli durumlar için ağrı ve semptomların azalması arasındaki bağlantıyı gösteren çok sayıda çalışma var.

Araştırmalar, masajın, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli koşullar için semptomları iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir…

Kronik koşullar:

 • Hipertansiyon
 • Astım
 • Çoklu skleroz
 • HIV
 • bunama
 • fibromiyalji
 • Uykusuzluk hastalığı
 • Romatizmal eklem iltihabı
 • Yüksek kan basıncı
 • Sindirim sistemi rahatsızlığı

Çeşitli sağlık sorunları:

 • Sırt ağrısı
 • Yumuşak doku yaralanmaları
 • migren
 • Kemoterapiye bağlı bulantı

Akıl sağlığı:

 • Endişe
 • Depresyon
 • Stres

Peki, masaj bu kadar çok farklı sağlık durumu üzerinde nasıl olumlu bir etki yaratıyor? Bir anahtar: birden fazla çalışma, masaj terapisinin kortizol seviyelerini azalttığını ve oksitosin seviyelerini arttırdığını göstermiştir. Kortizol , "savaş ya da kaç" tepkinizi destekleyen bir stres hormonudur. Vücudunuz uzun süre buna maruz kaldığında endişe, depresyon, uyku sorunları, kilo alımı ve hatta kalp hastalığı yaşayabilirsiniz.

Oksitosin ise “aşk” hormonu olarak bilinir. Düzenli olumlu yan etkilerinin yanı sıra, varlığının otizm, sosyal kaygı, şizofreni ve travma sonrası stres bozukluğu olan insanlara fayda sağladığı gösterilmiştir .

Masaj ve kronik sağlık koşulları üzerine yapılan çalışmaların birçoğunun, hastalarda kortizolün azaldığını ve oksitosinin arttığını, bu da hastaların daha az ağrılı semptomlar hissetmelerini ve daha hızlı iyileşmelerini sağladığını göstermesi mantıklıdır.

Örneğin, kemoterapi gören çocuklar üzerinde yapılan bir araştırma, düzenli İsveç masajı alan çocukların daha az ağrılı ve daha az sıklıkta kusma nöbetleri olduğunu gösterdi.

Başka bir çalışma, otizmli çocukların düzenli masajdan sonra oksitosin düzeylerinin arttığını gösterdi. Ayrıca daha iyi uyudular ve daha az gece uyandılar.

Ve kronik bir hastalığınız olmasa bile, daha iyi bir sağlık veya genel olarak ağrıdan kurtulma arayışında olsanız bile, masaj mükemmel bir seçenektir. Bir çalışma, masaj terapisinin hastane hastalarının ağrının hem duygusal hem de fiziksel yönleriyle başa çıkmasına yardımcı olduğunu gösterdi.

Masaj Terapisi Güvenli mi?

Masaj terapisi genellikle alıcılarına fayda sağlayan güvenli bir uygulamadır. Bununla birlikte, belirli rahatsızlıklarınız veya rahatsızlıklarınız varsa - veya yetersiz eğitimli bir uygulayıcıyla karşılaşacak kadar şanssızsanız - masaj deneyiminiz hızla kötüye gidebilir.

Sağlığınız için masaj yaptırdığınız yerin hijyenik, uygun ve güvenli ekipmanlara sahip olduğundan emin olmalısınız. Kimse çürük bir masaj masasına uzanmak istemez.

Daha sıradan olan masajın olumsuz yan etkileri, masajı takip eden ilk birkaç gün boyunca kas ağrısı ve ağrıyı içerir. Bununla birlikte, genellikle sertifikalı ve eğitimli bir masaj terapisti arayarak bunu önleyebilirsiniz.

Sertifikalı masaj terapistleri, lisanslarını almak için genellikle akademik çalışma, denetimli eğitim ve gerekli miktarda uygulama saatinden geçmek zorundadır.

Elbette, sertifikalı bir masaj terapistiniz olsa bile masajınızın ters gitme olasılığı vardır. Örneğin, bir çalışma kanser hastalarının kanserli olmayan masaj alıcılarına göre daha fazla olumsuz yan etki riski taşıdığını gösterdi. Omurga manipülasyonu da daha olumsuz riskler üretti, ancak yine de genel olarak güvenli kabul ediliyor.

Ve hamile anneler kesinlikle bir masajdan yararlanabilirler - ancak ilk trimester masajı sırasında düşük yapma olasılığının artması riskini alabilirler. Yüksek riskli hamilelik endişeleri, yakın zamanda organ nakli veya yüksek tansiyonu olan hamile kadınlar da masaj yaptırmayı düşünürken dikkatli olmalıdır.

Tedavi etmeye çalıştığınız belirli bir tıbbi durumunuz varsa, farklı masaj türlerini araştırmak önemlidir.

Sosyal Medya

Masaj Çeşitleri

Medikal (Tıbbi) Masaj

Medikal (Tıbbi) Masaj

Medikal masaj diğer bir adı ile tıbbi masaj; Hekimler tarafından önerilen ve uzman kişiler tarafında...

Sultan Masajı

Sultan Masajı

Sultan masajı diğer bir adı ile dört el masajı; Spa konusunda gerekli eğtimi almış 2 masöz tarafında...

Köpük Masajı

Köpük Masajı

Türk hamam geleneğinde birinci sırada yer alan keseden hemen sonraki süreçte uygulanan, vücudun ölü ...

Yorumlar (0)

  Henüz Yorum Yapılmamış İlk Yorum Yapan Sen Ol.

Yorum Ekle

Ad Soyad (*)
E-Posta
Yorumunuz (*)

Salonumuz

Mersin Masaj ile Ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirin!

Elfida Spa Salonu, sizlere en kaliteli & kusursuz hizmeti sunabilmek adına 400 m2 kapalı alandaki lüx odaları ve sertfikalı profesyonel bayan masözler ile haftanın her günü 11:30 ila 22:30 saatleri arası hizmet sunmaktadır.
Mersin'in en prestijli Spa, Sauna ve Masaj Salonu

Detaylı Bilgi

Hizmet Politikamız

Mersin Masaj ile Ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirin!

Elfida Masaj Salonumuzda kullanılan terlikler ve sedye örtüleri gibi her şey kişiye özel ve tek kullanımlıktır. El, yüz, vücut havluları ve peştamallar tek kullanımlık olup, her kullanımdan sonra derhal temizlik görevlimiz tarafından yıkama bölümüne gönderilir. Hijyen önceliğimizdir!

Detaylı Bilgi